Як це — бути будівельником у Харкові - Накипіло
Події

Як це — бути будівельником у Харкові

  • Богдан Геньбач
  • Игорь Лептуга
  • 18 Жовтня 2021

Роман працює будівельником-ремонтником майже 30 років. Він розповів «Накипіло», що дратує будівельників, як заробити «лівак» та як знайти клієнтів.

Про пошук клієнтів

DSC 3722 Edit

У вправного майстра є робота на роки наперед. Найчастіше нові клієнти приходять за рекомендаціями від попередніх. Також замовників можна знайти через підрядні фірми.

Якість або швидкість: що важливіше

Якість роботи понад усе — це головний показник. Якщо виконувати роботу неякісно, ​​замовлень у тебе потім не буде. Іноді клієнти вимагають зробити все в обмежений термін. Але коли швидкість ставлять на перше місце — про якість можна забути. Трапляються промашки, але це особливості професії.

Як розрахувати бюджет будівництва

Як правило, бюджет розраховують заздалегідь, але через постійне подорожчання інструментів і матеріалів майстри часто не вкладаються в кошторис при виконанні робіт. Можна поїхати в магазин, а матеріали вже дорожчі, ніж у кошторисі, який схвалений буквально вчора. Зазвичай клієнти це розуміють: вони теж ходять до магазинів і все самі бачать.

Така ситуація складається при виконанні невеликих робіт. Якщо ж говорити про велике будівництво, там попередньо закладається маржа на випадок подорожчання або заміни матеріалів.

Як уникнути конфліктів із замовниками

У нашій сфері не врегульоване законодавство, люди ніяк не захищені. На маленьких будівництвах усе відбувається «на словах». Через це часто виникають конфлікти. Домовленості порушуються: сторони не сходяться в ціні або ж замовників не влаштовує якість виконаних робіт. Клієнти уявляють картинку як у Голлівуді, але це неможливо.

Люди не отримують того, що задумали, і починають сперечатися з будівельниками. А майстер, який вклав душу й сили в роботу, зрозуміло, проти неоціненної праці. Виходити з таких ситуацій складно. Бажано запросити третю сторону. Я дзвоню колегам: майстрам, виконробам. Кличу їх на об'єкт, і вже разом ми з клієнтом доходимо згоди. Зазвичай конфлікти вирішуються, скажімо так, гладко.

Виконроб на будівництві

Це найнеобхідніша людина. Я б радив не починати будівництво, якщо виконроба немає. 90 відсотків проблем виникає від незнання будівельниками інженерних і технічних нюансів. Вони вміють працювати руками, але знання теорії в них мало. Якщо організувати роботу неправильно, результат буде незадовільний.

Скільки потрібно часу, щоби побудувати будинок

DSC 3723 Edit

Невеликий будинок — три місяці. Якщо споруда більша, вже потрібні посилені фундаменти. А лише вистоювання фундаменту займає 42 дні на хорошому грунті. Залежно від багатьох чинників, на які працівники не мають впливу, час будівництва може подовжуватися. Іноді за сезон не встигаєш один будинок, а буває — і кілька збудуєш.

Заробіток будівельників

В Україні — мінімум 1 000 доларів.

На будівництві завжди є «лівак», є залишки витратних матеріалів — їх перепродають. Це теж гроші, і робітники мають додатковий дохід.

Що бісить у роботі

Перероблювання. Коли просять щось переробити, це дратує. І не завжди це відбувається через низьку якість: іноді клієнту просто щось не сподобалося. Але найчастіше переробляти доводиться чиїсь похибки, а це завжди разів у десять складніше, ніж ти спочатку сам би будував.

Зараз доводиться переробляти набагато частіше. Люди стали винахідливішими та більш вимогливими. У багатьох клієнтів немає розуміння, як буде виглядати кінцевий результат. А коли ідея вже реалізована — замовнику не подобається. На жодному об'єкті не бувало, що не потрібно нічого переробляти. 

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова