Викликів багато. Як планують та як відновлюють Харківську область - Накипіло
Історії

Викликів багато. Як планують та як відновлюють Харківську область

  • Олександр Матвієнко
  • 30 Листопада 2023

російська збройна агресія є безпрецедентною не тільки за масштабами та кривавістю бойових дій, але й за обсягами руйнувань. На початку бойових дій з рф вистрілювали близько 60 тисяч боєприпасів на добу по всій лінії фронту. За даними Харківської мерії, пошкоджено понад 500 побудов, а в області — це понад 20 000 будівель як адміністративних чи соціальних, так і житлових обʼєктів. Крім того, Україна наразі є найзамінованішою країною у світі, на повне розмінування знадобиться десятки років. У Харківській області тривають активні бойові дії на Куп’янському напрямку.

Перед суспільством і владою стоїть величезна кількість викликів. Тож спробуймо розібратись, що заплановано у відбудові на 2024 рік у Харківській області.

Сотні тисяч снарядів. Розмінування Харківської області

З огляду на близькість області до кордону, місто продовжують обстрілювати зенітними ракетами С-300, які росіяни використовують в режимі «земля-земля». Такі цілі протиповітряна оборона Харківщини не може перехоплювати через малий час підльоту та балістичну траєкторію польоту. На інтерактивній мапі ДСНС з мінування територій в Харківській області підтверджено понад 100 небезпечних зон, де можуть бути міни, нерозірвані боєприпаси та інші небезпеки.

svitlyna 1
dsns.gov.ua

На сайті Державної служби надзвичайних ситуацій зазначають, що з початку повномасштабної війни було обстежено 4162 гектари землі (актуально станом на 26 листопада) й знешкоджено 84792 вибухонебезпечних предметів. Замінованою є територія близько 12 тисяч квадратних кілометрів, або 1,2 мільйон гектарів.

Znimok ekrana 2023 11 30 o 12.53.06
dsns.gov.ua/map-demining

Щільність мінувань у Харківській області вища, ніж в Київській, повідомили в ДСНС. Якщо в день буде й надалі відбуватись розмінування такими темпами, то знадобиться 300 тисяч днів на розмінування всієї області, і це за умови, що більше не прилітатиме на територію, яку вже очистили й весь регіон буде звільнено від окупантів. Якщо уявити, що держава поставила ціль завершити розмінування за сотні років, то за добу групи розмінування мають проходити понад 3285 гектарів, що дорівнює майже трьом площам Чугуєва. Але це ще варто зауважити, що цей розрахунок дуже умовний, бо розмінування взимку ускладнене погодою, а вся територія не чисте поле, щоб можна було запустити виключно роботизовані машини й покладатися лише на них.

svitlyna 2
Машина для розмінування DOK-ING MV-4Кабмін

Для розмінування Україні потрібні спеціалісти та спецзасоби. До цієї роботи залучаються країни ЄС, зокрема Швейцарія.

«Уряд Швейцарії виділить 100 мільйонів франків (понад 4 мільярди гривень, – ред) на розмінування постраждалих територій України на наступні чотири роки. Ці кошти розраховані в тому числі на закупівлю машин для розмінування та спецтехніки для розгрібання завалів. Харківщина залишається пріоритетною областю для нашої роботи», – повідомила керівниця гуманітарної групи Посольства Швейцарії в Україні Лю Форнара.

Також держава відкриває шлях до розмінування приватним компаніям. Зараз на всю Україну сертифіковано 23 оператори протимінної діяльності, повідомляється в Міноборони України.

Шанс на зміни. Застаріле житлово-комунальне господарство

У тій самій програмі розвитку передбачалось, що оновити системи постачання можна у співпраці з ЄС та шляхом завершення реформи децентралізації. Під час відбудови доріг чи будинків треба буде замінювати комунікації, у тому числі магістральні. Відтак у проєктах відбудови треба одразу закладати оновлення труб. Через удари російських окупантів не обійтись без підвищення цін на комуналку. Без зовнішнього фінансування виходить замкнуте коло: оновити інфраструктуру неможливо через брак коштів, підняти тарифи не можна, бо будуть зростати борги серед населення, коштів не побільшає. Проте в лютому 2023 року в Офісі президента повідомили про плани реформувати систему субсидування та тарифи на житлово-комунальні послуги. Ускладнює все відсутність єдиного стратегічного бачення в державі: як реєструвати пошкодження, в яких одиницях виміру, а головне – в якому з чисельних реєстрів. Зокрема на цьому наголошує виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан.

«На сьогодні існує така кількість різних систем обліку руйнувань, тому що ми як держава не визначилися зі стратегічним підходом, як ми будемо здійснювати відновлення. Поки ми цього не зробимо, ми не знаємо, який обсяг інформації нам потрібен», – каже Слобожан.

Освіта під землею. Навчання на Харківщині

До початку повномасштабної війни школи працювали дистанційно через пандемію коронавірусу. За ці роки якість освіти знизилася через відсутність безпосередньої живої комунікації та брак технічних засобів у багатодітних сім’ях чи погане інтернет-сполучення у віддалених селах.

Про освітні втрати заявив і міністр освіти й науки Оксен Лісовий: «На сьогодні маємо 12 тисяч шкіл, а раніше мали 15 тисяч. Це не лише зруйновані школи, а й ті, що опинилися в окупації. Водночас демографія також іде вниз». 

За даними Міносвіти, в Україні пошкоджено 3428 закладів освіти, а з них 365 зруйновано повністю. В Харківській області знищений 51 освітній заклад, а пошкоджених 579. Найбільше шкоди окупанти завдали школам – 269 та дитсадочкам – 191.

У межах спільного проєкту з ЮНІСЕФ, на 49 опорних закладів середньої освіти Харківщини спрямували по 109 тисяч гривень. Усього виділено понад 5,3 мільйони гривень. Окрім цього кошти відправляють на модернізацію котелень, придбання генераторів чи іншого обладнання для шкіл.

З 4 вересня 112 тисяч дітей у 184 школах розпочали навчання в Харкові. Приблизно тисяча отримуватиме знання в класах, обладнаних на станціях метро, решта — онлайн. Про такі плани заявила на пресконференції в «Накипіло» директорка департаменту освіти міськради Ольга Деменко. Станом на 31 серпня було сформовано 60 змішаних класів, в основному початкової школи: 23 із 60 — перші класи. На сьогодні — у метрошколах навчається 1187 дітей у 65 підземних класах.

1 9
Шкільний клас в метро у Харкові

У Харківській області будують підземні школи. Вони мають захистити учнів від наслідків ракетного удару ворога. Вартість однієї школи складає близько 100 млн гривень. Вона має витримати пряме влучання ракети С-300/С-400, яка долітає всього за 40 секунд. Залежно від населеного пункту, місткість школи складатиме 500–1000 учнів.

svitlyna 4
Проєкт підземної школиХарківська ОВА

Що стосується вищої школи, то з вересня у Харкові за змішаною формою навчання запрацювали три виші: Харківський національний університет ім. Каразіна, Харківський національний економічний університет ім. Семена Кузнеця, Харківський національний університет мистецтв ім. І. П. Котляревського, Харківська державна академія дизайну і мистецтв та Харківський національний медичний університет.


Варто відзначити, що  2024 році освітній процес буде реформований і замість заочного та вечірнього навчання буде дистанційне.

«Заочна форма навчання – радянський рудимент освіти. Дистанційне навчання показало себе ефективніше, ніж купування дипломів та освіта для галочки», – заявив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Відновлення Харківщини. Плани на 2024 рік 

У  департаменті містобудування та архітектури ОВА Антон Коротовських назвав кількість пошкоджених будинків в Харківській області:

Харків – 4844;
Ізюм – 1863;
Балаклія – 1443;
Дергачі – 746;
Чугуїв – 705.

Загалом в області пошкоджено 5916 багатоповерхівок та 20 тисяч приватних будинків.

kilkist ryinyuvan

Кабмін впродовж 2023–2024 років виділить 6,6 мільярда гривень на відновлення та ремонт будинків, комунальної інфраструктури та медичних з освітніми закладами. З них 1,88 мільярда отримає Харківська область. У межах експерименту Циркуни Харківської області будуть повністю відновлювати за проєктом Уряду. 

Активно допомагають у відбудові різні міжнародні організації та волонтери: зокрема: 

Будуємо Україну Разом (БУР);

Сміливі відновлювати;

Repair Together;

Добробат.

Ще як прилад можна згадати Чугуєв, в якому з відбудовою допоможе французька гуманітарна організація ACTED. На допомогу можуть розраховувати люди, які належать до соціально вразливих категорій населення. До програми підпадають будинки легких та середніх категорій руйнування. ACTED буде обстежувати житло й самостійно шукати підрядників для виконання ремонту. Всього очікується, що благодійники допоможуть відновити до 100 будинків.

У питанні відновлення Харківської області перевага надається обʼєктам інфраструктури та державним установам: закладам освіти, міським радам, лікарням тощо.

photo 2023 11 24 17.44.47
Відновлення будинків в Старому Салтові
«Ми маємо відновити максимум і критичної інфраструктури, і населені пункти, і житло, і багатоповерхівки. Це проєкти і щодо укриттів та захисних споруд. І реалізація тих проєктів, які ми намітили на наступний рік», – сказав Голова Харківської ОВА Олег Синєгубов.


Наступного року планується відбудувати 167 будинків у Харкові, повідомив мер Харкова Ігор Терехов. Однак зі строками поки є проблеми.

Якщо підсумувати, в цих декількох сферах, то Харківська область поступово відновлюється. Це хороша новина. Однак вона під щоденними обстрілами, які руйнують її і забруднюють екологію й роблять небезпечними землі через мінування. Харківщина має шанс звільнитися від радянщини в усіх сенсах, однак не здатна відновитися без допомоги держави, міжнародних організацій і волонтерів.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова