Двоє підлітків презентують інклюзивну художню виставку «Гілки та рури»

П'ятнадцятирічний Михайло Івашура малює метрополітен та міську забудову. Чотирнадцятирічний Василь Верещагін (Васяжжот) створює комікси та досліджує стріт-арт. Разом вони презентують інклюзивну виставку «Гілки та рури».

Це – розповідь про світобудову, про фантастичний та урбаністичний сади. У двох частинах виставки художники прагнуть охопити навколишній світ, зафіксувати його явища та принципи.

Серед сюжетів Михайла Івашури, художника з аутизмом, значне місце займає міська підземка. Художник мандрує гілками харківського метрополітену, зупиняється на станціях і до маленьких дрібниць замальовує їхні інтер'єри. Його також цікавить мапа метро: трилінійна структура з кропітливо підписаними назвами всіх зупинок постійно відтворюється в його доробку. На мапах, як і в просторах станцій, час від часу відбуваються зміни — у назвах або зовнішньому вигляді. Та художник вводить їх поступово, погоджуючись лише на деякі з них.

«Коли Міша вже впевнено сидів на дитячому стільчику, я дала йому олівці, – розповідає Наталя Івашура, мама Михайла та співзасновниця фонду «Квіти життя», що займається дітьми з особливостями аутистичного спектру. – Він малював, йому подобалося. Коли Міша перестав говорити, звертати увагу на людей, забув, що називав мене «мама», все, що лишилося – це малювання. І так ми почали вчити Мішу заново жити з нами, не йдучи остаточно в свій аутичний світ, а він продовжив малювати і ділитися своїм світом».

Василь Верещагін створив свій проект у відповідь на тему Бієнале молодого мистецтва «Здається, я заходжу в наш сад». Зібравши докупи свої малюнки, він поділив їх на групи, групам дав латинські імена та пов’язав у єдину структуру. В ній маленькі, коричневі і прямокутні істоти протиставлені великим і складним, інфернальні — небесним, а поміж ними простягаються рури й істоти, що з’явилися з приску графіті-балончика.

«Мені не подобалося малювання у школі, воно було дуже формальним, – говорить Вася Верещагін. – Мені не подобалося, що творчість якось оцінюється. Це не дуже правильно, на мій погляд. Виставка «Гілки і рури» – це енциклопедія живого і неживого. Я хотів взяти участь у основній програмі Бієнале молодого мистецтва, але для цього треба мати 16 років і Борис Філоненко (куратор основної програми) сказав, що можна зробити мені окрему виставку. Потім придумали спільний проект із Мішею, об’єднали мою модель світу і його. Бієнале змінює культуру. Це щось нове для Харкова, для української культури, я дуже хочу це збільшувати, стати частинкою невеликих змін».

Проект є частиною дитячої програми другої національної Бієнале молодого мистецтва. Вона розпочалася 19 квітня плакатною акцією «Плакат нашвидкуруч», яка проіснувала лише декілька годин і була знищена через недбалість харківського міського департаменту комунального господарства. Учні й учениці студії відповіли на це новою акцією.

Що: виставка «Гілки та рури».

Коли: з 8 травня до 7 червня. У травні виставка працює за розкладом: будні – 16:00-19:30, субота 11:00-18:00, неділя 11:00-15:00. З 1 червня: вівторок-п’ятниця з 13:00 до 18:00.

Де: у приміщенні арт-студії Aza Nizi Maza (Чернишевська, 4)

Вхід вільний.

ещё по теме:

Домажир: там, де живуть щасливі ведмеді

Вивчаймо українську: презентація посібника

Как изменилась жизнь воспитанниц «Летающего дома»

С ветерком и песней: в Харькове появилось караоке-такси

«Путь Энея»: в Ночь Музеев состоятся экскурсии по выставке и лекция о политике памяти

опубликовано

7 мая 2019

фото

Bagels & Letters

видео

Влад Лященко

просмотров

1146

поделиться

X