Чугайстер, мавка, повітруля: тест на знання українських міфічних істот - Накипіло
Події

Чугайстер, мавка, повітруля: тест на знання українських міфічних істот

Геловін — не українське свято, але це гарний привід перевірити, наскільки добре ви розбираєтеся в українському фольклорі.

Ця демонічна істота — дитина, що померла нехрещеною. Її душа літає сім років, і голосом, схожим на жабʼяче кумкання, просить: «Хреста!»

Вірно! Невірно!

За легендами, потерча після смерті сім років блукає землею та просить його похрестити. Якщо ви почули голос потерчати, візьміть хустину або рушник, киньте йому та промовте: «Іван та Марія! Хрещу тебе в ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь!», після чого дайте дитині імʼя. Хрещене потерча стає янголом. Якщо ж за сім років ніхто не дасть дитині імʼя, вона потрапить у полон до злих духів.

Ця дівчина із зеленим волоссям не має спини та любить заманювати хлопців у хащі, де лоскоче їх до смерті

Вірно! Невірно!

За повірʼями, у мавок, або нявок, немає спини, тож ззаду видно їхні внутрішні органи. Окрім залоскочування хлопців до смерті, мавки люблять приходити до людей уві сні та висмоктувати через груди силу. А ще вони — вправні танцюристки, іноді їх можна побачити танцюючими на ігровищах: місцях, де не росте трава.

Цей монстр любить зустрічати героїв казок з усією гостинністю, а потім намагається зʼїсти їх. Може виглядати як одноока стара-людожерка. Якщо він привʼяжеться до людини, його можна передати комусь іншому лише з подарунком

Вірно! Невірно!

Хоча песиголовців теж зображали з одним оком, але ми мали на увазі Лихо. Цей монстр любить привʼязуватися до слабкодухих людей та сідати їм на шию, заважаючи в усьому.

Хто такі заложні мерці?

Вірно! Невірно!

Заложні мерці — люди, що померли неприродною смертю або були прокляті за життя. Наші пращури вірили, що таких померлих не приймає земля, тому їхні тіла виносили за межі поселення та ховали на перехрестях чи в ярах. Іноді загиблих не ховали зовсім, а лишали у болотах, закладаючи зверху гілками.

Цей життєрадісний веселий чоловік живе в лісах і полює на мавок. Наздогнавши мавку, він хапає її за ноги, після чого розриває та їсть

Вірно! Невірно!

Чугайстер колись був звичайною людиною, яку прокляв сусід. Тепер він вештається лісами, полює на мавок, спить, звернувшись клубком у листі. До людей Чугайстер ставиться приязно, допомогає їм у лісі та періодично викликає на денс-батл. Якщо взимку в димарі колиби у Карпатах чутно вий вітру — це Чугайстер заліз погрітися та співає.

Якщо ця потойбічна істота закохається в чабана, вівці з його отари завжди будуть цілі та повертатимуться додому

Вірно! Невірно!

Повітрулі здатні пересуватись у повітрі, не торкаючись землі. Вони вміють змінювати зовнішність, хоча здебільшого описуються як рудоволосі вродливі дівчата. Вітряні жінки допомагають закоханим, але й самі часто заводять стосунки з вівчарами.

Коли він помре, треба покласти до його могили цвяхи, папір, тирсу. Йому потрібно відрубати голову, інакше він перетвориться на упиря

Вірно! Невірно!

Так, це той самий Відьмак із книг Сапковського. За деякими повірʼями, відьмаки захищають людей від мерців і відьом. У вроджених відьмаків немає бороди чи вусів, а в зіницях усе відображається догори дригом.

Іноді нечиста сила краде дитину, а замість неї залишає предмет чи істоту, що за допомогою чар схожий на вкрадене немовля. Як називають такий предмет чи істоту?

Вірно! Невірно!

Відмінчата ідентичні з викраденою дитиною, але майже не рухаються та не мають апетиту. Щоби повернути вкрадене немовля, батьки мали винести відміну на перехрестя чи на міст і бити березовим прутом. Вважається, що легендою про відміну люди пояснювали собі дитячу смертність.

Чугайстер, мавка, повітруля: тест на знання українських міфічних істот
Ви — маленьке Відмінча, нічого не знаєте про навколишній світ, лежите собі тихенько в люльці та насолоджуєтеся процесом.
Ви — Чугайстер, чудово орієнтуєтесь у своєму лісі, легенди ззовні вам розповідають подорожні люди біля багаття, але що за межами лісу — ви не знаєте. І не те, щоби вам це було цікаво.
Ви — Відьмак. Із першого погляду відрізняєте полудницю від мавки, знаєте, як розібратися з вирлооком, і не боїтеся Лиха.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова