Архип Люлька: людина, яка запустила серце фронтової авіації - Накипіло
Події

Архип Люлька: людина, яка запустила серце фронтової авіації

23 березня 1908 року народився Архип Михайлович Люлька — великий авіаконструктор із маленького українського села. Розроблений ним двигун зробив справжній переворот в авіатехніці. 

Його талант авіатора розквітнув у Харкові. У нашому місті Архип Михайлович викладав на кафедрі авіаційних двигунів у Харківському авіаційному інституті (нині Національний аерокосмічний університет імені Жуковського «ХАІ»). Саме там він у 1937 році запропонував замість поршневих двигунів принципово нові, повітряно-реактивні. 

 

Конструктор був упевнений, що його розробки дозволять літакам розвивати швидкість від 600 кілометрів на годину, дадуть їм можливість літати з надзвуковою швидкістю і підійматися до стратосфери. 

arkhyp

Його двигуни після Другої світової пішли в серійне виробництво під назвою АЛ — «Архип Люлька». Вони встановлювалися на радянські літаки різних конструкторських бюро (Сухого, Ільюшина, Туполева). На літаках, де використовувалися двигуни Люльки, було встановлено понад десять світових рекордів. 

Зокрема такі двигуни стоять на винищувачах четвертого покоління Су-27, які й нині перебувають на озброєнні Повітряних сил України. Літак Су-27 є основним літаком нашої винищувальної авіації. Під час війни з рф його використовують для боротьби з літаками, вертольотами та крилатими ракетами супротивника у повітрі, а також для ураження наземних (морських) об'єктів. 

Торік пара Су-27 Повітряних сил ЗСУ нанесла точний бомбовий удар по російських позиціях на острові Зміїний. А в 2023 році українські літаки Су-27 були помічені на бахмутському напрямку.

SU 27
Винищувачі Су-27 патрулюють небо України, фото – прес-служба 831-ої бригади ПС ЗСУ, дата публікації — 3 серпня 2022 року

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова