4 лютого. Цей день в Україні та світі - Накипіло
Події

4 лютого. Цей день в Україні та світі

  • Тетяна Ямпольська
  • Анна М‘ясникова
  • 4 Лютого 2023

4 лютого 1924 року народилася Дарія Гусяк, легендарна зв’язкова Романа Шухевича

Дарка організовувала хати-криївки для командира УПА, опікувалася його здоров’ям. Це було карколомне життя підпільниці, у постійній конспірації, серед ворогів. Дівчина постійно носила з собою отруту і пістолет, та коли в 1950 році її вислідили та заарештували, скористатися ними не встигла. Дарку катували, та вона не здалася.

Дарія Гусяк була позбавлена волі на 25 років, провела їх у таборах і тюрмі, і вийшла на волю в 51 рік. За часів незалежності вона пропагувала українську ідею в міжнародних організаціях, померла влітку 2022-го в 98 років. Її доля заслуговує на екранізацію: за майже сторіччя героїня пережила злети й забуття, випробування і пригоди, перебувала у засланнях і сходила на високі трибуни. Дарія дочекалася здійснення мрії про незалежну Україну і зазнала міжнародної слави.

photo 2023 02 04 18.49.29
Фото: documentary.org.ua

4 лютого 1936 року народився уславлений археолог Борис Мозолевський

Саме він відкрив Україні та світу славнозвісну золоту скіфську Пектораль, дослідивши курган Товста Могила. Відкриття сталося у 1971 році на Дніпропетровщині. Експедиція Мозолевського відкопала багате поховання, серед інших скарбів була пектораль — нагрудна прикраса скіфського царя IV сторіччя до н. е. Її вартість обрахувати неможливо. Пектораль вразила сучасників, її називали «поема золотого сонячного сяйва».

2023 02 04 e1675530175864

Борис Мозолевський знав, що розкішні знахідки москва зазвичай перетягує у власні музеї. Він натягнув прикрасу з чистого золота на шию, зверху — пошарпану тілогрійку, і так привіз її до Києва. Пішов до Олеся Гончара, той підключив партійну верхівку, і так скарб залишився у Києві. Пектораль стала своєрідною «охоронною грамотою» для археолога: Мозолевський перебував під наглядом кдб через «націоналістичні погляди», але влада не ризикнула його арештувати через всесвітню славу.

30

Коли в 1991 році прийняли Декларацію про незалежність, Мозолевський був у черговій експедиції: він пофарбував свій вагончик у степу в блакитний і жовтий та підняв над станом археологів прапор у національних кольорах, зшитий із футболок


4 лютого 2015 року Верховна Рада України позбавила Віктора Януковича статусу президента України

Взагалі-то Конституція України передбачає, що всі президенти нашої держави зберігають за собою це звання довічно. Позбавляти звання президента можна лише шляхом імпічменту. В лютому 2014 року імпічменту не було: Янукович просто втік до росії після кількамісячного протистояння з народом і масових убивств мирних громадян. Тож ухвалення такого закону — швидше символічне та політичне рішення, ніж юридичне. 


3 лютого. Цей день в Україні та світі

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова