28 січня. Цей день в Україні та світі - Накипіло
Події

28 січня. Цей день в Україні та світі

28 січня 1992 року Рада затвердила Державним Прапором синьо-жовтий стяг

Цей символ нашої незалежної держави ухвалили під тиском громади та після гострих стичок нардепів. За радянщини жовтий і блакитний колір на прапорі був під забороною, навіть його демонстрація каралася кримінальною відповідальністю як прояв націоналізму.

Комуністи довго чинили спротив, не бажали визнавати історичну тяглість прапора, хоча синьо-жовті стяги майоріли на українських землях ще з середньовіччя. Від 24 серпня 1991 року, коли патріоти вперше внесли до Верховної Ради синьо-жовтий прапор, до офіційного його затвердження пройшло аж п'ять місяців.

28 січня 1938 року народився штангіст Леонід Іванович Жаботинський, легенда українського спорту

Цей богатир був ідеалом для наслідування для Арнольда Шварценеггера. Чемпіон Олімпіад, світових змагань, автор 19 світових рекордів був неперевершеним: зустрічі з велетнем мали за честь монархи, політики, зірки кіно. Тож він не запам'ятав 17-річного хлопця, який попросив автограф у 1965 році на змаганнях у Відні. Ним виявився Арнольд Шварценеггер, майбутній «Містер Олімпія». У 2004 році Жаботинський отримав телеграму від губернатора Каліфорнії з запрошенням приїхати в гості. Коли спортсмени зустрілися, Арнольд нагадав кумиру про той випадок і визнав, що завжди вболівав саме за нього.

1643198878 887
Фото: www.ukrinform.ua

Усе життя Леонід Жаботинський виступав за українські клуби. Він наголошував: «Я — українець, і всі свої перемоги присвятив Україні й тому місту, де я жив і живу».

Цього дня у 1920 році у Вінниці з‘явився самобутній театральний колектив.

Його заснували митці Гнат Юра, Амвросій Бучма та Семен Семдор. Театр виявився цікавий і мандрівний: через три роки його запросили до Харкова, а згодом — до Києва. Актори театру стали окрасою українського мистецтва, грали психологічні драми, буффонади, класичні трагедії та комедії та захоплювали глядачів. Це був театр сильних емоцій, героїчних переживань та оригінальної сценографії. Нині це Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка. 

AF6FB479 FA8B 4EAA 8987 395F8D2606DC w1597 n r0 st s
Фундатори театру імені Франка (праворуч — Гнат Юра). Фото: ft.org.ua

28 січня 2003 року росія та Україна підписали договір про кордон

У цей день президенти росії та України володимир путін і Леонід Кучма підписали Договір про українсько-російський державний кордон. Він визначив сухопутний кордон і зафіксував, що Азовське море і Керченська протока є внутрішніми водами кожної з країн. Попри угоду, у ті ж часи росія почала будувати дамбу в Керченській протоці від Таманського півострова до острова Тузла, аби тиснути на Україну щодо делімітації морського кордону. Розпочавши збройну агресію проти України у 2014 році, росія порушила міжнародне право та десятки договорів та угод, зокрема і цей Договір.

28 січня 1929 року у Відні почався Перший Конгрес українських націоналістів

На ньому оголосили про створення ОУН на чолі з полковником Євгеном Коновальцем.

2d
Фото: Diaspora.ua

Організація українських націоналістів стала підпільною визвольною структурою, мета якої — Українська Самостійна Соборна Держава. Оунівці домовилися не обмежуватися конкретною територією, а прагнули опанувати всі землі, де мешкають українці. ОУН об’єднала різні націоналістичні сили та групи в одну.

28 січня 1951 року народився Леонід Каденюк, перший космонавт незалежної України 

Багато хто в дитинстві мріяв стати космонавтом, а Леонід вперто робив мрію реальністю. Його відібрали з 10 тисяч претендентів, він багато вчився і тренувався, досконало літав на 50 типах літаків. Після розпаду срср Каденюк, не роздумуючи, вибрав Україну.


Фото: UATV Channel

Коли з’явився шанс на політ українця на борту американського космічного корабля, став найкращим серед претендентів. Каденюк взяв на корабель портрет Тараса Шевченка та «Кобзар». Під час цього польоту вперше у космосі побували Герб, Прапор України, і пролунав Гімн.

«Перед польотом кожному запропонували вибрати якусь мелодію для пробудження. А я собі думаю: чом би не гімн України? Таким чином на борту “Колумбії” двічі грав наш гімн. Американці, включно з командиром екіпажу Крегелєм, ставали “струнко”. У невагомості це кумедно виглядало: вони висіли десь між підлогою і стелею», — згадував Каденюк.


Читайте також, чим цікаве 27 січня

У цей день було опубліковане повне видання «Кобзаря» Шевченка, відзначається Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту, а ще —народини відомих митців.

sontse

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова