27 січня. Цей день в Україні та світі - Накипіло
Події

27 січня. Цей день в Україні та світі

27 січня 1860 року було опубліковане повне видання «Кобзаря» Тараса Шевченка

Уперше «Кобзар» було видано у 1840 році, до збірки тоді увійшло вісім творів. Після видання Тараса Шевченка почали називати Кобзарем.

Повне видання вийшло у 1860 році в друкарні Пантелеймона Куліша на кошти цукрозаводчика Платона Симиренка. Тираж склав 6 500 примірників. Видання «Кобзаря» 1860 року було значно змістовніше: сюди увійшло 17 творів і портрет Тараса Шевченка. 

9f2d4cc 1

Фото з відкритих джерел

У цей день 1944 року Українська повстанська армія заснувала власні нагороди

Так відзначалися воїни за бойову звитягу й трудове сприяння боротьбі за Українську державу. Відзнаки міг отримати як вояк, незалежно від рангу та функцій, так і підпільник.

Нагороджені хрестами іменувалися «лицарями». Першими Лицарями Золотого Хреста за бойової заслуги стали командир куреня «Верховинці» Дмитро Карпенко «Яструб» та командир куреня «Галайда» Дмитро Пелип «Євшан».

Хрест заслуги УПА могли отримати і цивільні. Серед нагороджених були жінки: лицарем золотого Хреста заслуги першою стала Олена Мостович «Верба», керівниця та організаторка Українського червоного хреста на Волині. 

27 січня 2006 року в Полтаві знищили останній український літак дальньої бомбардувальної авіації Ту-22М3

Ліквідація літаків такого типу йшла під контролем Агентства скорочення загрози Міністерства оборони США. Це було задекларовано угодою «Про надання допомоги Україні щодо ліквідації стратегічної ядерної зброї і зброї масового ураження». За чотири роки було знищено 12 літаків. У рамках цієї ж програми розрізали стратегічні бомбардувальники Ту-160 і крилаті ракети класу Х.

Рашистський Ту-22М3 з ракетою Х-22, ілюстративне фото з відкритих джерел

Фото з відкритих джерел

27 січня відзначається Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту

Саме цього дня у 1945 році воїни 1-го Українського фронту визволили в'язнів найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау (Освенцім). Голокост відбувався у 1933–45 роки.

Вважається, що за час цього геноциду нацисти знищили понад шість мільйонів євреїв, серед яких майже третина — діти. Кількість вбитих озвучена під час трибуналу у Нюрнберзі, та цифра узагальнена, адже неможливо визначити реальну чисельність жертв через масове винищення цілих громад.

Возможно, это черно-белое изображение (3 человека и на открытом воздухе)

Жертвами Голокосту були й інші етнічні та соціальні спільноти: гомосексуали, роми, душевнохворі, безнадійно хворі люди.

Фото: AFP

27 січня 1790 року народився Петро Гулак-Артемовський, український письменник, учений, поет, байкар

Був деканом словесного факультету та ректором Харківського університету. Викладав польську мову, історію, географію, статистику. Його любили студенти: він не визнавав канонів, викладав захопливо і темпераментно. Гулак-Артемовський ввів до української літератури жанр романтичної балади, розвинув творчі методи бурлеск і травестія, був автором віршів, байок, які писав живою розмовною мовою.

27 січня 1839 року — народини Павла Чубинського, етнографа, фольклориста, поета, автора слів Державного Гімну

Він очолював експедицію для вивчення України, і це була титанічна праця в галузі етнографії. Зібрані незліченні скарби культури: перли усної творчості, спомини про відьомство та чаклунство, обрядові пісні, рідкісні фото народних типів, архітектури.

182 роки з дня народження Павла Чубинського, українського фольклориста,  поета, автора слів Гімну України – Стожари

У 1873 році Чубинський провів у Києві перепис, який показав, що більшість киян вважають рідною мовою українську. Вірш «Ще не вмерла Україна» зробив його ім’я безсмертним. Текст Чубинський написав у 1862 році під враженням від пісні сербських повстанців. У 1863 році текст потрапив у Галичину, де Михайло Вербицький написав музику, яку ми всі знаємо. 

Ілюстрація: Стожари

27 січня 1842 року народився Архип Іванович Куїнджі, дивовижний український художник-пейзажист

Саме на півдні України він змалював красу Чорного моря, Криму, світанків і заходів Сонця та берегів Дніпра. Сотні років людей приваблює гра світла на картинах та незвичайні кольори його полотен. Критики назвали палітру Куїнджі «космічні тони», а особистий стиль неоімпресіонізму — «люмінізм».

Архип Иванович Куинджи. Ночное

Світло стало для майстра головною принадою живопису, і для глядачів — також. На виставках люди заглядали за картини: бо думали, що звідти їх підсвічує лампа, настільки реалістичним було місячне або сонячне сяйво. Пліткували, що Куїнджі використовує ілюзіоністські прийоми, незвичайні фарби, дехто навіть вбачав зв'язок художника з нечистою силою через надзвичайне враження від його творів.

Ілюстрація з відкритих джерел

Федір Васильович Алєлюхін народився 27 січня 1896 року

Це український військовий льотчик у званні сотника. Він незмінно власноруч зазначав, що вважає себе українцем. Алєлюхін навчався у Севастопольській авіаційній школі, звідти вийшов пілотом і брав участь у Першій світовій війні. В Одесі у 1918 році вступив до Армії УНР, займався повітряною розвідкою.

Після карколомних пригод, збиття з кулемета денікінцями, полону, Алєлюхін працював у авіаційній закупівельній комісії УНР в Італії. Він випробовував та переганяв з Італії в Польщу аероплани. У 1920 році у складі Повітряного флоту УНР воював проти Червоної армії, потім перебував у польських таборах для інтернованих. У 1922 році з огляду на амністію повернувся до росії. І дарма: у 1937 році Алєлюхіна заарештували, засудили до страти і розстріляли.

27 січня 1927 року народився Олекса Тихий, український дисидент і правозахисник, політв'язень

Кілька разів був заарештований за антирадянську агітацію та «наклеп на кпрс і радянську дійсність», сім років таборів суворого режиму відбув у Мордовії. Згодом поширював самвидав, виступав проти русифікації України, критикував радянську виборчу систему. У листопаді 1976 року Тихий разом з іншими став засновником Української Гельсінської групи. Через літературну та правозахисну діяльність його позбавили волі на 10 років. Загинув Олекса Тихий у таборі особливого режиму в Пермському краї.

«Я — для того, щоб жив мій народ, щоб підносилась його культура, щоб голос мого народу достойно вів свою партію в багатоголосому хорі світової культури. Я — для того, щоб мої земляки-донбасівці давали не лише вугілля, сталь, машини, пшеницю, молоко та яйця. Для того, щоб моя Донеччина давала не тільки уболівальників футболу, учених-безбатченків, російськомовних інженерів, агрономів, лікарів, учителів, а й українських спеціалістів-патріотів, українських поетів та письменників, українських композиторів та акторів».


25 січня. Цей день в Україні та світі

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова