15 лютого. Цей день в Україні та світі - Накипіло
Події

15 лютого. Цей день в Україні та світі

15 лютого 1989 року завершився вивід «обмеженого контингенту» військ срср із Афганістану

Керівництво радянського союзу тоді оголосило, що територію Афганістану залишив останній радянський солдат. Цим закінчилася дев'ятирічна військова інтервенція совєтів в сусідню незалежну державу. Стверджувалося, що наші воїни героїчно виконують свій інтернаціональний обов’язок. Серед інших народів радянської імперії захищати її інтереси у «братерській» країні були направлені понад 150 тисяч українців. Більше трьох тисяч із них загинули.

Поранення отримали за різними даними від 8 до 11 тисяч українських воїнів, із них 4 687 повернулися додому інвалідами, понад дві тисячі вважаються полоненими та зниклими безвісти. Після виведення військ уже на Батьківщині від ран, хвороб і самогубств померли понад чотири тисячі українських «афганців».

99 main v1577356624

Попри те, що Україна визнала цю війну агресією проти Афганістану, вояки-українці, котрі брали в ній участь, прирівняні до учасників бойових дій та користуються відповідними державними пільгами. В Україні 15 лютого відзначають День вшанування учасників бойових дій на території інших держав.

Фото: Думская

15 лютого святкують Міжнародний день операційної медичної сестри 

Медсестра в операційній є помічницею та підтримкою хірурга, від її професійних якостей, уважності та емпатії часто залежить успіх операції та стан пацієнта. Також медична сестра надає першу допомогу, спілкується з родичами хворого, готує людину до операції. Вона ж організовує післяопераційний догляд.

Це саме та робота, де уважно ставляться до кожної дрібної деталі. Професіонали тут на вагу золота: медичні сестри не лише володіють знаннями з усіх розділів медицини та психології, а ще мають швидку реакцію та хорошу фізичну форму.

15 лютого 1951 року підписано радянсько-польський договір про обмін територій

Тоді срср отримав ділянку з покладами кам'яного вугілля у Люблінському воєводстві, а передав Польщі Нижньо-Устрицький район Дрогобицької області з покладами нафти. Загальна площа земель становила 480 км2. Трагедія багатьох сімей була в тому, що обмін територіями не включав населення, яке проживало на них. Сталося їхнє взаємне переміщення, що нагадувало депортацію. Дуже постраждали бойки, це західна субетнічна гілка українців: 32 тисячі осіб розмістили в селах Сталінської (Донецької), Одеської, Миколаївської та Херсонської областей. Колишні польські території натомість були заселені робітниками зі Сходу України.

15 лютого 1944 року народився Джохар Мусаєвич Дудаєв, лідер чеченського визвольного руху

У 1991 році після утворення республіки Ічкерія Джохар Дудаєв став першим президентом держави. Але в грудні 1994 року російська авіація почала бомбити Ічкерію. Авіація завдавала килимових бомбардувань, від яких гинули тисячі мирних жителів.

кремль вів бойові дії за принципом «випаленої землі», а спецслужби полювали на Дудаєва. Лідер визвольного руху пророкував, що Чечня є лише початком, що росія прагне захопити країни Кавказу та Балтії та піти в Крим. Що під гаслом воз'єднання слов’янських народів вона намагатиметься підім’яти Україну та Білорусь.

Джохар Дудаєв — перший президент Чеченської республіки. Фото з відкритих джерел

Але він вважав, що цього не відбудеться, бо українці не змиряться з поневоленням. Деякі військові Ічкерії долучилися до захисту України ще з 2014 року та продовжують після початку широкомасштабного вторгнення. Бійці батальйону імені Джохара Дудаєва розповідали, що борються за Україну, бо це шанс звільнити їхню націю.

Цитати: 
«У Криму ще буде бійня. Україна ще схлиснеться з росією на непримиренних… поки росія існує, вона ніколи не відмовиться від своїх амбіцій» 

«Згадаєте мої слова: росія зникне з лиця Землі, коли зійде українське сонце!»


Фото з відкритих джерел

15 лютого 1574 вийшла перша друкована книга в Україні

Львівський «Апостол», або «Діяння та послання апостольські» був виданий у Львові Іваном Федоровим. Після спалення друкарні, до якого доклало рук московське духовенство, друкар залишив московію та розгорнув діяльність в Україні.

1280px NBUV Vernadskogo 2015 27

Книга містить традиційний церковнослов'янський переклад «Діянь і послань апостольських», її львівське видання прикрашене заставками, гарними ініціалами, урочистими кінцівками і трьома новими гравюрами. 

Фото: Anntinomy


13 лютого. Цей день в Україні та світі

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова