57 харьковских журналистов обратились к Авакову - Накипіло
Події

57 харьковских журналистов обратились к Авакову

Сообщение о том, что обвиняемых в вооруженном конфликте на Алексеевке отпустили из-под стражи, вызвало сперва недоверие, а потом возмущение у журналистов Харькова.

Тяжелое ранение представителя «Схидного корпуса», баррикада в детском саду спального района, изъятое оружие (четыре помповых ружья, автомат и травматические пистолет) никак не предполагали такое решение правоохранителей. Тем более, что произошедший 17 февраля инцидент квалифицировался Нацполицией как покушение на убийство (ст. 15 ч. 115) и хулиганство, совершенное с применением огнестрельного или холодного оружия (ч. 4 ст. 296) Уголовного кодекса Украины.

Путаница в количестве задержанных началась уже на следующий день. 17 февраля, по информации Главного управления Национальной полиции в Харьковской области на месте происшествия были задержаны 9 человек. 18 февраля в ГУ НП в Харьковской области подтвердили информацию об 11 задержанных. В тот же день Следственное управление ГУ НП в Харьковской области сообщило о пяти задержанных. По состоянию на 21 февраля ни один из участников конфликта не задержан.

57 харьковских журналистов подписали открытое обращение к министру внутренних дел Арсену Авакову, главе Национальной полиции Украины Сергей Князеву, начальнику Главного управления Национальной полиции в Харьковской области Анатолию Дмитриеву, Генеральному прокурору Украины Юрию Луценко и Уполномоченному Верховной Рады по правам человека Валерии Лутковской.

«Ми, журналісти, які підписалися під зверненням, кваліфікуємо дії Головного управління Національної поліції в Харківській області як умисне замовчування суспільно важливої інформації і наступ на свободу слова, що суперечить озвученій головою МВС позиції „Служити і захищати“», — говорится в обращении.

Журналисты, среди которых и представители медиапроекта «Накипело», требуют проведения пресс-конференции руководства харьковской полиции.

Полный текст обращения приводим ниже.

Відкрите звернення

Увечері 17 лютого в житловому масиві в м. Харкові сталося зіткнення двох груп громадян із застосуванням вогнепальної зброї і подальшим проникненням частини з учасників конфлікту до комунального дошкільного навчального закладу дитячого садка поруч з житловими будинками на пр. Перемоги.

В результаті конфлікту тяжко поранено одного з учасників подій, пошкоджено дошкільний навчальний заклад, в якому навчається більше 200 дітей.

За інформацією Головного управління Національної поліції в Харківській області від 17 лютого, на місці пригоди було затримано 9 осіб. 18 лютого в ГУ НП в Харківській області підтвердили інформацію щодо 11 затриманих. Того ж дня Слідче управління ГУ НП в Харківській області повідомило про п’ятьох затриманих за ст. 208 УПК, а також вилучену зброю зокрема, чотири помпові рушниці, автомат, травматичні пістолети. Станом на 21 лютого, коли термін визначення запобіжного терміну підозрюваним сплив, з власних джерел нам стало відомо, що жоден з учасників конфлікту не затриманий, а кримінальну справу намагаються «зам’яти».  

Відділ комунікації Головного управління Національної поліції в Харківській області надав три коментарі щодо цієї резонансної події. Перший на місці злочину, коли журналістам надали можливість поставити кілька питань начальнику Слідчого управління ГУ НП в Харківській області Володимиру Тимошку за фактом події (він просто констатував, що сталося), та ще два через сайт обласного управління з додаванням відеокоментарів уповноважених осіб, які були записані відділом комунікації ГУ НП в Харківській області.

В жодному з них немає відповідей на питання, які протягом трьох діб журналісти Харкова ставили представникам відділу комунікації ГУ НП в Харківській області. Численні запити журналістів  телефоном, через офіційний канал відділу комунікації у Viber щодо можливості проведення прес-конференції чи брифінгу з приводу надзвичайної події завершилися відмовами. Відтак:

  1. Достеменно невідомо, представники яких організацій (рухів, груп) приймали участь у озброєному зіткненні посеред житлового масиву.
  2. Чи є у справі офіційно потерпілі?
  3. Чи пред’явлені підозри учасникам події? Скільком?
  4. Чи серед них учасники обох сторін конфлікту?
  5. Який запобіжний захід визначено підозрюваним?
  6. Які версії причин конфлікту розглядає слідство?
  7. Чи призначена експертиза щодо збитків, нанесених комунальному дошкільному закладу тощо.

Натомість сайтами і соцмережами ширяться чутки і версії, без жодних підтверджень або спростувань.

Ми, журналісти, які підписалися під зверненням, кваліфікуємо дії Головного управління Національної поліції в Харківській області як умисне замовчування суспільно важливої інформації і наступ на свободу слова, що суперечить озвученій головою МВС позиції «Служити і захищати».

Ми не вперше стикаємося з відсутністю оперативних коментарів з боку Головного управління Національної поліції в Харківській області. Як правило, ми отримуємо вже записані відділом комунікації короткі інтерв'ю, які часто не містять повної інформації. За таких обставин журналісти не мають змоги поставити питання-уточнення компетентній особі. Визнаємо, що кожен випадок залежить від різних обставин. Втім, тенденцію до записів таких коментарів вважаємо загрозливою для свободи слова і просимо керівництво Головного управління Національної поліції в Харківській області сприяти в отриманні вичерпної інформації під час брифінгів і прес-конференцій. Остання велика прес-конференція керівництва ГУ НП в Харківській області відбулася у 2014 році.

Ми розуміємо фактор таємниці слідства. Втім, на нашу думку, резонанс події, що сталася 17 лютого в м. Харкові, нині вимагає особливої прозорості з боку поліції. До того ж, деякі питання (як, наприклад, щодо визначення запобіжного заходу) не потребують висвітлення особистих даних учасників подій.

Відсутність вичерпної офіційної інформації створює підґрунтя для поширення викривленої і неправдивої інформації, знижує рівень довіри до правоохоронних органів, підвищує напруження у суспільстві в фактично прифронтовому регіоні.

Звертаємо Вашу увагу, що йдеться не про побутовий конфлікт чи сварку, а озброєне зіткнення посеред житлового масиву мирного міста майже із захопленням об’єкту дитячого садка.

18 лютого на сторінці у Facebook голова МВС Арсен Аваков пообіцяв, що поліція надасть детальний звіт за фактом події. За даними, які ми отримуємо з різних джерел, слідство вже може надати відповідний звіт щодо основних вищезгаданих питань.

Вимагаємо проведення прес-конференції начальника Головного управління Національної поліції в Харківській області Анатолія Дмитрієва, а також начальника Слідчого управління Головного управління Національної поліції в Харківській області Володимира Тимошка або його заступника Андрія Шарніна.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова